VÄHEM PRÜGI BABA+BOO MÄHKMETEGA

Märkamatult on saanud minust mom-blogger, kes on jõudnud ühe väga argise, kuid olulise teemani. Ma poleks küll aasta tagasi arvanud, et kirjutan mähkmetest, pigem plaanisin keskenduda tervise- ja ühiskonna teemadele. Siin ma olen ja mõtlen, et see on tegelikult väga oluline, riidest mähkmed ei peaks olema tabuteema, vaid saama normaalsuseks. Jaapani poeet Ryunosuke Satoro on öelnud “Eraldi oleme kui veetilgad, üheskoos oleme kui ookean.” Prügijäätmed on muutumas üha kuumemaks teemaks, seda ei saa enam vältida, sellest ei saa tuimalt mööda vaadata igas valdkonnas. Justnimelt riidest mähkmed on väga tõhus prügi kokkuhoid igale perele.

Me kõik oleme ilmselt kuulnud oma vanematelt marlimähkmete tüütust kogemusest, mistõttu on ühekordsed mähkmed tundunud parema lahendusena. Tegelikult on tänapäeva tehnoloogia nii kaugele arenenud, et riidest mähkmed saavad olla väga kasutajasõbralikud, isegi palju paremad.

RIIDEST MÄHKMETE ABC

Ma ei hakka siin konspekteerima, sest Eestis on hea veebisait, mis annab vastuse kõigile küsimustele riidest mähkmete teemal. Erinevad riidest mähkmete tüübid võtab kokku antud skeem:


Allikas: www.mahkmed.eu

Eriti oluline on riidest mähkmete puhul jälgida teatud hooldusnõudeid, mis tagavad töökindluse. Samuti on erinevatel firmadel vaja enne esimest kasutuskorda teha vastav arv eelpesusid. Riidest mähkmeid pestakse tänapäeval hõlpsalt pesumasinas ning aeg-ajalt tehakse põhjalikumat puhastust kõrgematel kraadidel.


MIKS IKKAGI RIIDEST MÄHKMED?

Ühe mu tuttava reaktsioon riidest mähkmetele üleminemineku kohta oli otsekohene: “Tegid endale tööd juurde jah?” Minu arvates järgmised faktid trumpavad need paar lisaliigutust üle (Mähkmed.eu, 2018) :

 • riidest mähkmetega tekitad 200-300x vähem prügi, mis muidu laguneks 500 aastat!
 • riidest mähkmete kasutamine vähendab kemikaalide koormust Sinu beebi õrnale organismile – ühekordsed mähkmed sisaldavad näiteks dioksiine, väävel-polüakrülaate, värvaineid, lõhnaaineid, plastikut, toluleeni, ksüleeni, etüülbenseeni jms aineid; 
 • riidest mähkmed annavad märkimisväärse rahakokkuhoiu isegi, kui kasutaksid vaid ühte riidest mähet päevas
 • riidest mähkmed on alati olemas (kui õigel ajal pesta loomulikult)
 • riidest mähkmete materjal hingab suurepäraselt (isegi kuuma ilmaga soovitav)

KUMMUTAME MÜÜDID

Ikka kohtab järgmisi väga levinud müüte (Mähkmed.eu, 2018):

 • MÜÜT – Riidest mähkmeid on raske hooldada
 • MÜÜT – Riidest mähkmed lekivad
 • MÜÜT – Riidest mähkmed põhjustavad mähkmelöövet
 • MÜÜT – Riidest mähkmetelt mustuse eemaldamine on tüütu ja ebameeldiv
 • MÜÜT – Riidest mähkmed on kallid
 • MÜÜT – Riidest mähkmed on keskkonnale sama kahjulikud kui ühekordsed (vee- ja energiakulu)
 • MÜÜT – Pesemist ootavad riidest mähkmed tekitavad koju haisu

NB! Enne tasub süvitsi teemat uurida ja müüdid kaovad! 🙂 

BABA+BOO ÜLEVAADE

Ma valisin Baba+Boo, sest bränd tundus väga usaldusväärne ja professionaalne, neil on oma kommuun ja võrgustik, mis tagab, et küsimuste ja murede korral ei jää sa üksi ning nende tooted näevad lihtsalt imearmsad välja. Bränd on pärit Suurbritanniast ning Eestist saab Baba+Boo mähkmeid osta Opadii e-poest, kus on väga sõbralik ja abivalmis teenindus. Need on taskumähkmed, mis tähendab, et lapid käivad mähkme sisse, erinevaid lappe saab igati ka kombineerida. Mähkme pealmine osa on mikrofliisist, mis võimaldab kiire vedeliku läbilaskvuse lappideni nii, et beebil jääb sealne olemine uskumatult kuivaks.

Mähkme sisse saab panna mikrofiibrist, bambusest, tumedast bambusest või kanepist sisulapid.

 1. Mikrofiibrist ja valgest bambusest lapid imavad niiskust keskmise kiirusega – seega on sobilikud näiteks päeval kodus
 2. Tumedad bambuslapid imavad eelmistest rohkem – sobivad rohkem uinakuteks või öö jaoks, kui pole võimalik sageli vahetada
 3. Kanepist sisulapid on suurima imavusega, samuti suurepärased une ajaks. Ei tasu ehmatada, kui kanepist sisu pesus veidi kokku tõmbab, nii ongi mõeldud. Samas jälgi, et see tõmbaks liiga palju kokku, see peaks siiski jääma teiste lappidega samasse suurusesse. Lappide kuivamisaeg sõltub mitmetest asjaoludest, kuid üldiselt on kiiremast alustades järjekord selline: mikrofiiber, tume bambus, valge bambus ning kõige kauem kuivavad kanepist sisulapid. Seega üldistatult võib öelda, et suurema imavusega lapid kuivavad kauem, väike erand on tume bambus, mis on hea nii imavuse kui ka kuivamise poolest. Mulle meeldibki see, et neid lappe saab vastavalt oludele kombineerida.Veel on olemas fliisist lapid, mis pannakse beebi tagumiku alla, mitte taskumähkme sisse. Nende ülesanne on lasta vedelik läbi, olla hell naha vastu ja kaitsta mähet näiteks kreemi eest. Mina kasutangi neid eelkõige viimastel juhtudel, mida tuleb harva ette.

Tootja on loonud vaid kaks suurust: vastsündinu mähkmed ja tavamähkmed, mis mõeldud kuni potitreeningu lõpuni. Jämedama reie ja suurema tagumikuga beebidele võivad isegi sobida ka tavamähkmed juba sünnist alates. Soovitan suuruse kohta küsida täpsemalt Opadii e-poest. Ühes suuruses mähkmel on mitmeid trukikesi, mis annavad võimaluse suurusega palju mängida. Oluline on leida enda beebi reie ja kõhu mõõtmeid arvestades õige trukkide positsioon.

Baba+Boo mähkmed on tõeliselt armsate mustrite ja värvidega ja mis veelgi toredam – 2-3 aastas rõõmustatakse beebisid (või eelkõige emasid) uue kollektsiooniga! Ühinegem mähkmemoega! 🙂

“Aksessuaaride” hulka kuuluvad veel mähkmeämber, võrkkott mähkmeämbrisse, veekindlad kotid ja bambusest mähkmepaber. Kõike pole küll ilmtingimata vaja, kuid kõik need esemed on väga praktilised ning muudavad Su elu veel lihtsamaks.

Samuti on neil hinnastamine paigas, ei mingit üüratut ülehindlust, millele peaks kogu aeg sooduskampaaniat ootama. Eestist saabki neid osta Opadii e-poest, mis pakub muuhulgas ka väga sõbralikku nõustamist küsimuste korral, et saaksid oma mähkmed kindlasti toimima. Kui esialgu tundub investeering väga suur, siis tegelikult lihtne arvutus näitab, et see tasub kindlasti ära, kasvõi siis, kui mõnikord ühekordset mähet kasutad.

KUIDAS SEE KÕIK IKKAGI TÄPSEMALT TOIMIB?

Mina toimin järgnevalt: mul on 10 mähkmest koosnev komplekt, millest päevas kulub mu 10-kuusel veidi potitreeningut praktiseerival tegelasel umbes 5 eksemplari. Kogun need 5 tk võrguga täidetud ämbrisse, eelnevalt eemaldan sisud ümbrisest, ning viskan need võrkkotiga ämbrist otse pesumasinasse kõige pealt külma vee loputusprogrammi, ning seejärel täisprogammi läbima. Külas olles kasutan võrkkoti asemel veekindlat kotti, mida võib muuseas kasutada ka näiteks ujumisriiete vms märgade esemete transpordiks.

Kui 6-7-kuuse beebiga kasutasin päeval ühte sisulappi, siis alates 8. kuust kasutan ka päeval kahte lappi korraga. Kindlasti on see vajadus beebidel väga erinev sõltudes ka vanusest.

Beebi pissib öösel väga palju, mistõttu mul ühekordsed mähkmed ühte ööd vastu enam ei peagi. Muidugi ei taha ma tema und mähkmevahetusega segada, sest see tähendaks keset ööd uuesti magamapanekut. Not fun! Õnneks saab Baba+Boo õiget sisukombinatsiooni kasutades hakkama hommikuni nii, et ei pea teda seepärast üles äratama. Kui beebi pissib vähem, siis peaks piisama kombinatsioonist valge+tume bambus. Minu 11-kuune vajab aga juba kahte tumedat bambust või tume bambus+kanepilapi kombinatsiooni.

Nüüd aga väga eluline küsimus: mis saab number kahest või siis, kui beebil on kõht lahti? Esiteks, selleks ongi bambusest biolagunev mähkmepaber, mis teeb tahke osa potti “sopsutamise” väga hõlpsaks, kuid seda ei tohiks tualettpotti visata. Isiklikult kasutan seda harva, sest tahke osa eemaldub tegelikult üsna kergelt jälgi jätmata. Kõhulahtisuse korral on tõesti pisut keerulisem, kuid abi on sellisel juhul wc-paberist, käsidušist, vee all pesemisest. Õnneks on viimane situatsioon väga haruldane. 🙂

ÕIGE HOOLDUS TAGAB TÖÖKINDLUSE

 • pesuvahendit ei tohi panna liiga palju, et pesuvahend ei lukustuks mähkmesse, pane pool sellest kogusest, mis muidu paneksid
 • pesumasina pöörded ei tohiks olla üle 800, et kangast mitte kahjustada
 • 40 kraadi on tavaliselt piisav, kuid vahel võib teha põhjalikuma pesu 60 kraadiga
 • mustad mähkmed peaksid läbima väikse külma veega eelpesu ja seejärel täisprogrammi
 • pesupehmendajad ja -valgendajad on keelatud
 • kuivatamine võib toimuda vaid madala kuumusega kuivatusprogrammis
 • kreemide korral ära unusta fliisi või bambusest paberi kasutamist!

ÕIGE PAIGALDUS TAGAB TÖÖKINDLUSE

 • mähkmed peavad olema kenasti ümber reie nii, et valge äär välja ei paista
 • külgmised kinnitused peavad olema korralikult üksteise peal
 • nii esimese kui ka teise rea trukikinnitus peaks vastama Sinu beebi mõõtudele

KAS KÕIK ONGI NII PERFEKTNE?

Ma peaks ilmselt välja tooma mõned miinused ka, sest muidu te ei usuks mind, et kõik nii perfektne on eks?

Üks miinus on võib-olla see, et alguses tundub kahe lapiga mähe beebi jalas üsna suure pambuna, kui beebi on veel väike. Samas tegelikult sellega harjub ja pole mingit probleemi veidi suuremaid riideid kanda.

Teiseks leian, et natuke lihtsam oleks mähkmeid pesta, kui teaks täpsemaid pesemisjuhiseid. Mõnel tootjal on spetsiaalne pesuvahend, aga Baba+Boo puhul tuleks panna pesuvahendit tavapärasest vähem, et imavust mitte vähendada, aga samas nii, et need puhtaks saavad. Minu jaoks on see natuke ebamäärane juhis, sest pesuvahendid võivad olla väga erinevad. Samas ajapikku saab õige tunnetuse kätte küll, seega pole ka see mingi suur probleem. Oluline on jälgida, et külma vee loputusprogrammiga üle loputades pesu enam ei vahutaks.

Kolmandaks oleks küll palju lihtsam kasutada püksmähkmeid, sest alates 6. kuust (kellel hiljem, kellel varem) ei püsi beebid paigal, eriti selili. Samas siin on omad nipid – isiklikult annan midagi põnevat kätte või püüan muul viisil meelelahutust pakkuda 🙂

KOKKUVÕTE

Hooldamine ja paigaldus pole tegelikult üldse keeruline, kõik tuleb harjutamise käigus. Päris tore on neid nunnusid välisosasid sisudega ära täita, et need saaksid minna uuele ringile, et teenida Sinu beebit ja ilmselt veel mitmeid beebisid ja loodus on tänulik.

Üldiselt sõltub mähkmete arvu vajadus mitmest asjaolust, kuid minu kogemus ütleb, et kiire ainevahetusega beebi puhul tähendab 10 mähet mõõdukat pesuprotseduuri – 1x päevas. Kui soovid rohkem mugavust, siis 15-20 tk oleks eriti ideaalne. Soovitan varuda kindlasti tumedaid bambuslappe ja kanepilappe selleks, et tagada kuivad ööd. 

Pean küll tõdema, et ma ei ole testinud riidest mähkmeid vastsündinu peal, kelle ainevahetus on kordades kiirem. Plaanin ka seda kunagi tulevikus teise lapsega teha. Muidu eriti hea on riidest mähkmeid kasutada siis, kui beebi sööb juba tahket toitu ja harjutab potil käimist. (Tegelikult soovitatakse juba väga varakult alustada).

Naljakas on see, missuguse õhina nende mähkmete kasutuselevõtt alguses tekitab. Ma ei pea silmas ainult mustreid, vaid kogu süsteemi, seda katsetamist ja hooldust ka. Ma tunnistan, et mul (beebil) on mõned korrad tulnud ette ka lekkeid, kuid olen saanud põhjusele jälile. Samamoodi on lekkinud ühekordsed mähkmed, kuid siis pole ma põhjust mõistnud. Riidest mähkmetest peaks saama uus normaalsus, nagu Baba+Boo tunnuslausegi ütleb. Kui kõik õigesti teed, siis Baba+Boo mähkmed toimivad imehästi või isegi paremini kui ühekordsed mähkmed. 

Vaata ka oma silmaga missugused 10 eksemplari oma beebile valisin ning kuidas neid paigaldada:


A.K.
 

Lisa kommentaar