PARIM INVESTEERING NAISE TERVISESSE

Head naised, ma kirjutan Teile lootuses, et Teil on siiras soov hoolida endast ja muuta paremaks ka maailma enda ümber. Kui oled mees ja seda loed, siis järelikult hoolid oma naisest ja leiad siit äkki hea kingiidee oma kallimale. Kuigi hoiatan, et ühe keskmise eesti mehe jaoks on see ilmselt päris delikaatne info. Tegemist on sügava naiste jutuga.

Ma ei arvanud ka ise, et kunagi millestki nii delikaatsest kirjutan, kuid ületan ennast suurema eesmärgi nimel – näen ümberringi, et väga nendest asjadest inimesed veel ei tea ning seeläbi kannatab tervis või meie looduskeskkond.


VILJAKUSMONITOR DAYSY

Olin nagu miljonid naised üle maailma – tarbinud aastaid pille. Muuhulgas arvasin, et see vähendab mu väga valusaid menstruatsioonivalusid, mõjub näonahale hästi ning kuskilt olin kuulnud, et muudab figuurid naiselikumaks. Märkasin üsna ammu, et tegelikult ma pole mina ise. Olin tujukas ja mõne firma pillidega lausa aeg-ajalt depressiivne. Ajapikku jõudis kohale teadmine, et ma sõltun sünteetilistest tablettidest, millega mürgitan oma keha. Sain aru, et pillidega pole isegi päris menstruatsiooni. Üha enam kuulsin inimeste negatiivsetest kogemustest, mis lõppesid samuti depressiooni, migreenihoogude, ärevushäirete või lausa trombiga!

Kas oled samuti naine, kellele iga kord naistearst on hormonaalseid vahendeid väga tungivalt soovitanud? Huvitaval kombel teatakse viljakusmonitoridest veel vähe. Meid ümbritsevad küll peened nutiseadmed, kuid ikka veel sulgeme täielikult oma loomuliku hormonaalsüsteemi selleks, et rasedust vältida? Soovitan Instagramis jälgida sellist naist nagu Dr. Lara Briden. Ta on naturopaatiline arst, kes püüab kõiki naisi kaasa haarata uue revolutsiooniga. Oma raamatus Period Repair Manual annab ta soovitusi, kuidas muuta enda menstruatsioonid lihtsaks ja kaotada igasugu sümptomid loomulikult, ilma sünteetiliste hormoonideta.

Allikas: https://www.larabriden.com/

Lara Brideni (2018) raamatust jääb kõlama mõte, et fertiilsus on tervise väljendus, mitte haigus, mida peaks tablettidega “ravima”. Hormonaalsed preparaadid on iganenud reliikvia, mis on seni jäänud püsima 1950-ndatest. Ajal, mil ei arvatud veel näiteks, et suitsetamine on kahjulik. Sel ajal olid pillid suur asi, sest see andis naistele otsustusõiguse. Peaaegu 70 aastat hiljem on teised ajad.

Allikas: https://www.larabriden.com/

Me peaks ka mõistma seda, et päevad pillidega pole tegelikult õiged päevad. Kui pillid leiutati, siis polnud rasestumisvastased vahendid veel legaalsed, seega kirjutati neid välja “mensutruatsiooni reguleerimiseks” ja “naiste probleemide ravimiseks”. Alguses oli see justkui suitsukate, aga probleem on selles, et paraku räägitakse seda juttu veel endiselt! Tuleb aru saada, et need ei ole Sinu enda loomulikud hormoonid, vaid need on pseudohormoonid. Ometi on naissuguhormoonid olulised mitte ainult reproduktsiooni, vaid ka meeleolu, luude, kilpnäärme, lihaste ja ainevahetuse seisukohast. (Briden, 2018).

Erinevate tootjate pillid erinevad pisut hormoonide ja nende koguste poolest, ometi on kõigil armsad nimed “Yarina”, “Yasminelle”, “Jeanine”, “Mirena”, “Brenda” ja üsna nunnud pakendid. Aga kui ei võta pille, vaid hoopis on paigaldatud plaaster, rõngas või spiraal või veel mingi muu vahend? Näiteks Nuvaring rõngas on mugavam ja sisaldab väiksemat doosi, kuid seevastu suurema trombiriskiga, sest hormoon etünüülöstradiool läheb otse verre läbimata maksa. Ka plaastrid on üldjuhul suurema trombiriskiga ja samamoodi suruvad maha ovulatsiooni. Nahaalune implantant põhjustab ebakorrapäraseid menstruatsioone ja kaalutõusu. Rasestumisvastane süst võib põhjustada pidurdamatut kaalutõusu ja luude hõrenemist. Samuti on leitud seos rinnavähiga. Uuringute kohaselt võib emakasisene spiraal tekitada depressiooni ja mõjutada stressiga toimetulekut. Kokkuvõttes enamike rasestumisvastaste vahenditega sa küll veritsed, kuid Sul pole tsüklit. Erandiks on Mirena spiraal, millega on tsükkel, aga pole veritsusi. (Briden, 2018).

Minu arvates on kõikidel nendel vahenditel liiga palju kõrvaltoimeid. Murettekitav on see, et nendele ei pöörata eriti tähelepanu. Kõige hirmsamad teaduslikult tõestust leidnud kõrvaltoimed on vähk, tromb ja depressioon, kuid see on vaid väike osa kõrvaltoimetest. Minu jaoks pole kõrvaltoimed lihtsalt kribukiri pakendi infolehel, vaid reaalne fakt. Eraldi teema on see, et tegelikult lubaks tehnoloogia meestele hormonaalseid vahendeid, kuid neid turule ei tooda. (Briden, 2018). Naised peavad kannatama kõrvalmõjusid, aga mehed mitte? Ma pole küll feminist, aga tegemist on ju karjuva ebaõiglusega!

Tavaliselt kogevad naised pärast pillide võtmist paremat tuju, rohkem energiat ja regulaarsemaid tsükleid. Samas seisavad paljud silmitsi pillidejärgse akne, PMS-i ja menstruatsioonide puudumisega. Pillidejärgne akne võib kesta lausa 6-12 kuud! 6. kuu paiku võib olla olukord kõige hullem ja tekkida soov alla anda, aga pärast seda peaks olukord paranema. Nii paljud naised näevad pillides hoopis vastupidist kasu näonaha paranemiseks, kuid kui mõelda, kuidas see toimib, siis hakkab küll hirmus. Nimelt surutakse hormoonide mõjul naha rasueritus väikelapse tasemele, mis täiskasvanute jaoks on ebaloomulik olukord. (Briden, 2018).Pigem ravida enda aknet teisiti muutes toitumist ja elustiili. Kokkuvõttes annab Briden palju kasulikke soovitusi menstruatsiooni sümptomitega teisiti võitlemiseks ilma pillideta, sest Sinu enda hormoonid on organismi tervise seisukohast üliolulised!

Keskkonna aspektist rääkides, on leitud hormonaalsete vahendite negatiivne mõju veekeskkonnale. Nimelt isased kalad on hakanud sugu vahetama, käituma emaste moodi. Keskkonda jõuab saaste majapidamiste kanalisatsiooni kaudu. (Telegraph, 2017).

Nüüdseks olen kasutanud Daysyt enam kui 1,5 aastat. Ma ütleks, et tegemist on lausa fenomenaalse ja evolutsioonilise nutiseadmega! Kirjutasin sellest varem raseduse teemalises blogipostituses, kui otsustasin minna üle võimalikult looduslikule elustiilile, mis oleks jätkusuutlik nii endale kui ka keskkonnale. Mis on Daysy?

Daysy on viljakusmonitor, mis kasutab loomulikku pereplaneerimise meetodit. Monitor jälgib ja õpib tundma naise menstruaaltsüklit ning näitab, kas antud päeval on võimalik rasedaks jääda 99.3% täpsusega. Meetod on täiesti loomulik ja kõrvalmõjudeta. (Viljakusmonitor, 2018).


Allikas: www.viljakusmonitor.ee

Mulle meeldis, et mobiilirakenduses saab märkida laial skaalal vastust küsimusele, kas unistad beebist või mitte. Minu vastus sel skaalal nihkus ühest otsast tasapisi teise. Eriti armas, et kui muidu näitab Daysy kollast (õpib Sind tundma), punast (võimalus rasestuda) või rohelist (pole võimalust), siis rasedale näitab kõiki kolme värvi korraga. Rõõmus uudis näeb ka rõõmus välja! 

Mulle meeldis, et mobiilirakenduses saab märkida laial skaalal vastust küsimusele, kas unistad beebist või mitte. Minu vastus sel skaalal nihkus ühest otsast tasapisi teise. Eriti armas, et kui muidu näitab Daysy kollast (õpib Sind tundma), punast (võimalus rasestuda) või rohelist (pole võimalust), siis rasedale näitab kõiki kolme värvi korraga. Rõõmus uudis näeb ka rõõmus välja! 

Mida selleks on vaja teha? Igal hommikul enne voodist püsti tõusmist pista seade suhu, keele alla, et mõõta 1 min keha basaaltemperatuuri. Piiiks ja korras! Samuti ühe nupuvajutusega sisestad menstruatsioonipäevi. Aeg-ajalt on vaja seade juhtmega ühendada telefoni külge ja laadida mobiilirakendusse enda andmed. Seal näeb juba selget pilti enda tsüklist. Kokkuvõttes pole see tüütu, tuleb vaid väike uus harjumus endale tekitada, mis võib aega võtta, kuid see on seda väärt. Kui oled imetav ema nagu mina, siis on lood natuke teisiti. Nimelt rinnaga toitmise ajal võib menstruatsioon puududa kuni kaks aastat. Tavaliselt taastub menstruatsioon pärast imetamise lõpetamist (Pere ja Kodu, 2014). Seega Daysy ei saa väga süsteemist aru, kui päevi pole.

Kui Sa rinnaga ei toida, siis on esimest menstruatsiooni oodata tavaliselt 6-8 nädalat pärast sünnitust. Tuleb vaid enne mõõtmist saada 3h und või 2,5h juhul, kui oled vahepeal sügavasse unne jõudnud. Alguses mitu kuud beebiga oli küll selline tunne, et 3h järjest und enne hommikut on haruldane. Ikka kippus sagedamini viimane uni jääma 2,5h poole. Kokkuvõttes saab Daysyt kasutada ka beebi kõrvalt, kui menstruatsioon on taastunud ning vahel taastub see juba kuskil 6 kuu pärast.

Mõni võib väita, et hajameelsetele ei sobi säärane variant. Samas pole hullu, kui mõni päev jääb mõõtmata, Daysy ei valeta Sulle ka sellisel juhul. Kui kahtleb, siis annab kollast. Samuti on ilmselt erandiks inimesed, kes vajavad hormoonravi mõnel muul põhjusel, aga see ongi minu arvates juba hoopis teine meditsiiniline teema.

Daysy hind näib küll esmapilgul kallis – 290 eurot, kuid arvestades missugune pikaajaline investeering see enda tervisesse on, siis kaalub see üle kõik muu. Kõik paarid peaksid selle endale soetama koos või eriti armas, kui mees selle enda naisele kingib. Kui tekkis huvi, siis soetada saad siit. Lihtsalt nii hea on olla “pillipagulane” . Jah, selline naljakas sõna eksisteerib.


Hoidke enda tervist ja olge loomulikud!

A.O.

3 Comments

Add Yours

Väga hea ülevaade ja väga vajalik blogipostitus, Annika! Tubli oled! 🙂 Daysy’t tahaksin küll proovida, kuid selle jaoks peab natuke raha kõrvale hakkama panema 🙂 Kahju on see, et naistearstid ei räägi sellest ega tutvusta seda valikud patsientidele. Pärast laste saamist (kaksikud) kui käisin kontrollis ja arst uuris, et millist rasestumisvastast vahendit tahan, siis ütlesin ka, et ma ei taha midagi hormonaalset. Kuid siis ainukeseks variandiks pakuti spiraali. Spiraale on hormonaalseid ning mittehormonaalseid. Ma valisin viimase, kuid see oli nii kohutav ja lasin selle pärast ühte aastat välja võtta. See tekitas meeletuid kõhuvalusid ja päevad kestsid sellega 2 nädalat. Täesti ebanormaalne.
Õige vahendi valimine nõuab enda poolt põhjalikku uurimustööd ning mul on kahju, et mul polnud aega ega mahti pärast laste saamist seda teha, sest olin täiesti zombie alles 😀 Selline blogipostitus oleks siis väga kasuks tulnud 🙂

Annika,
Kirjutad nii olulisel teemal ja ma olen siiralt tänulik, et ütled asjad välja nii nagu see on. Ja mul on nii hea meel, et meie sarnaseid blogijaid tuleb üha juurde. Sarnase elustiili viljelejaid on palju ja üha enam, aga selleks, et kõigil oleks julgust seda valida, ongi vaja selliseid toetavaid blogisid. See annab kindlust, et need valikud on okei, mis sellest, et erinevad peavoolustiilist. Jätkusuutlik elustiil massidesse 🥰🥰🥰

Lisa kommentaar